آزمون پرومتریک

هرآنچه باید درمورد آزمون پرومتریک بدانید!

اگر از فارغ‌التحصیلان حوزه بهداشت و درمان هستید، باید بدانید آزمون پرومتریک یکی از مراحل پیش روی شما برای مهاجرت به کشور‌های پیشرفته همچون کشور‌های حوزه خلیج فارس است. درواقع این آزمون راه ارتباطی میان کادر درمان و سازمان‌های برتر بهداشت در جهان برای گزینش افراد شایسته در حوزه‌های مختلف است.

آزمون پرومتریک در بسیاری از کشور‌های جهان برگزار شده و سالانه بیش از ۷ میلیون نفر مهارت و دانش خود را با شرکت در این آزمون مورد سنجش قرار می‌دهند. اگر شما هم قصد ثبت‌نام و شرکت در این آزمون را دارید؛ اما نمی‌دانید برای موفقیت در آن باید چه کار‌هایی انجام داده و چگونه اقدام کنید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

شماره تماس مشاوره مهاجرت به امارات

آزمون پرومتریک چیست؟

آزمون پرومتریک نوعی سیستم ارزیابی است که توسط مؤسسه testing آمریکا طراحی شده و در بیش از ۱۸۰ کشور دنیا در بازه‌های زمانی مکرر برگزار می‌شود. این آزمون برای رشته‌های بسیاری در نظر گرفته شده است؛ اما بیشتر برای سنجش مهارت متخصصان در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی استفاده می‌شود.

این آزمون به صورت سالانه برگزار شده و معمولاً از ۱۵۰ سؤال چند گزینه‌ای (حتی گاهی بیشتر) برخوردار است که داوطلبان موظف هستند در ۲ الی ۳ ساعت به این سؤالات پاسخ دهند.

آزمون پرومتریک

زبان این آزمون انگلیسی بوده و فاقد نمره منفی است. لازم است بدانید سؤالات این آزمون معمولاً به صورت پرسش از موارد واقعی هستند و فهم کامل سؤال برای ارائه پاسخ صحیح الزامی‌ است.

درواقع تسلط به زبان انگلیسی و فهم کامل موضوعات تخصصی در هر رشته جهت قبولی در آزمون‌های پرومتریک ضروری است. اگر خوا‌هان مهاجرت کاری به کشور‌های برتر خاورمیانه همچون امارات، قطر، عمان و غیره هستید باید در این آزمون که از سوی وزارت بهداشت این کشور‌ها مانند بهداشت امارات متحده عربی برگزار می‌شود شرکت کنید.

شماره تماس مشاوره مهاجرت به امارات

رشته‌های مورد ارزیابی در آزمون پرومتریک

فرقی نمی‌کند از فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی باشید یا پرستاری، داروسازی، علوم آزمایشگاهی و غیره، به‌هرحال برای اخذ اقامت و مهاجرت کاری به امارات و بسیاری دیگر از کشور‌های پیشرفته دنیا لازم است در آزمون تخصصی پرومتریک شرکت کنید.

از آنجایی که تنوع رشته‌های مورد ارزیابی در این آزمون بالا است، ما در ادامه مطلب به معرفی هریک از رشته‌های آزمون‌های پرومتریک در عمان، قطر و امارات خواهیم پرداخت.

رشته‌های مورد ارزیابی در امارات متحده عربی (دبی)

تکنولوژیست میکروبیولوژی متخصص مغز و اعصاب
مامایی متخصص زنان و زایمان
جراحی مغز و اعصاب متخصص جراحی عمومی‌
کار درمانگر متخصص چشم پزشکی
بینایی سنجی جراحی تخصصی د‌هان
متخصص گوش، حلق و بینی متخصص دندانپزشکی کودکان
پریودنتیکس متخصص اطفال
داروسازی متخصص ارتودنسی
تکنسین داروخانه بیوتی تراپیست
تکنسین فیزیوتراپی متخصص د‌هان، فک و صورت
طب فیزیکی و توان‌بخشی آسیب شناسی تشریحی
روانپزشکی آسیب شناسی بالینی
رادیوگرافی شنوایی سنجی
جراحی پلاستیک قلب و عروق
تکنسین رادیوگرافی کمک پرستار
متخصص روماتولوژی دستیار دندانپزشک
متخصص جراحی عروق بیهوشی
متخصص پوست متخصص بیماری ریوی
تکنسین دندانپزشکی ترمیمی متخصص معاینه گوارش
دستیار استریلیزاسیون متخصص هماتوپاتولوژی
پزشک متخصص خانواده متخصص معاینه نفرولوژی

شماره تماس مشاوره مهاجرت به امارات

رشته‌های مورد ارزیابی در عمان

دندانپزشکی عمومی‌ بینایی سنجی
جراحی عمومی‌ ارتودنسی
داخلی ارتوپدی
مامایی پزشک اطفال
نفرولوژی دستیار داروخانه
مغز و اعصاب اورولوژی
زنان و زایمان قلب و عروق
کار درمانی آسیب شناسی بالینی
چشم پزشکی دستیار دندانپزشک
متخصص پوست پزشک خانواده
فوریت‌های پزشکی گوارش
اندودنتیکس متخصص بیهوشی

رشته‌های مورد ارزیابی در قطر

آسیب شناسی تشریحی پزشک جامعه
بیهوشی قلب و عروق
مامایی پیراپزشکی پایه
پاتولوژی بالینی پزشک مراقبت‌های ویژه
درماتولوژی متخصص تغذیه
متخصص غدد فوریت‌های پزشکی
پزشک خانواده پزشکی قانونی
دندانپزشکی عمومی‌ متخصص گوارش
پزشک عمومی‌ جراح عمومی‌
متخصص داخلی هماتولوژی و انکولوژی
تکنسین آزمایشگاه میکروبیولوژی پزشکی
نفرولوژی تکنسین داروخانه
روانپزشکی پزشک ورزشی
جراحی پلاستیک متخصص زنان و زایمان
جراحی اطفال داروسازی
طب فیزیکی و توان‌بخشی فیزیوتراپیست
متخصص گوش، حلق و بینی رادیولوژی
تکنسین رادیوگرافی اورولوژی

آزمون پرومتریک در چه کشور‌هایی برگزار می‌شود؟

آزمون پرومتریک

کمپانی آمریکایی پرومتریک تنها مسئول برگزاری این آزمون است که در کشور‌های مختلف از شعبات متعددی برخوردار است؛ اما متأسفانه آزمون‌های پرومتریک در ایران برگزار نمی‌شوند و شما داوطلبان عزیز باید برای شرکت در این آزمون به کشور‌های همسایه ایران مراجعه کنید.

شما می‌توانید بنا به سلیقه و بودجه خود یکی از شهر‌ها یا کشور‌های زیر را برای شرکت در این آزمون انتخاب کنید:

 • امارات (دبی، شارجه و ابوظبی)
 • عمان (مسقط و غیره)
 • ترکیه (آنکارا و استانبول)
 • سنگاپور
 • قطر
 • هند
 • گرجستان
 • مالزی
 • اغلب پایتخت‌ها و شهر‌های مهم اروپایی
 • روسیه
 • ارمنستان
 • بیشتر ایالت‌های امریکا

از آنجایی که در چند سال اخیر آمار مهاجرت پزشکان و دیگر اعضای کادر درمان به کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس با روند صعودی روبرو بوده است، ما تصمیم گرفتیم در ادامه به معرفی آزمون‌های پرومتریک برخی از این کشور‌ها بپردازیم تا برای دریافت اقامت کادر درمان در دبی و مناطق دیگر آماده شوید.

شماره تماس مشاوره مهاجرت به امارات

آزمون پرومتریک امارات

اگر شما هم مانند بسیاری از پزشکان و پرستاران تصمیم گرفته‌اید در کشوری توسعه یافته همچون امارات به کار و زندگی بپردازید، احتمالاً بار‌ها نام آزمون پرومتریک دبی و امارات به گوشتان رسیده است. ثبت‌نام در این آزمون به صورت آنلاین انجام می‌شود و شامل مراحلی همچون ارسال درخواست، تأیید اعتبار، تأییدیه دیتا فلو، برنامه ریزی آزمون و غیره است.

این آزمون از سؤالاتی تشکیل می‌شود که دانش شما را سنجیده و مهارت تفسیر، تحلیل، تصمیم گیری بالینی و غیره را بررسی می‌کنند. لازم است بدانید این آزمون در هر یک از شهر‌های امارات همچون دبی، شارجه یا ابوظبی به صورت جداگانه برگزار می‌شود.

آزمون رسمی‌ پرومتریک دبی با نام DHA و آزمون ابوظبی تحت عنوان HAAD شناخته می‌شود و شما باید شهر موردنظرتان را به هنگام ثبت‌نام انتخاب کنید.

آزمون پرومتریک عمان

آزمون پرومتریک عمان

آزمون تخصصی پرومتریک در عمان به صورت شفاهی یا آنلاین توسط هیئت متخصص پزشکی عمان (OMSB) برگزار می‌شود. تمامی‌ افرادی که مدرک خود را در داخل یا خارج این کشور دریافت کرده و خواهان کار در زمینه بهداشت و درمان عمان هستند، باید بعد از دریافت مجوز حرفه‌ای در این آزمون شرکت کنند.

آزمون پرومتریک قطر

یکی از شروط اصلی برای مهاجرت کادر درمان به کشور قطر، قبولی در آزمون پرومتریک این کشور است که توسط وزارت بهداشت قطر برگزار می‌شود. این آزمون تحت عنوان QCHP (Qatar Council for Healthcare Practitioners) شناخته می‌شود.

نمره قبولی در آزمون پرومتریک

حال که تصمیم گرفته‌اید برای تکمیل مسیر مهاجرت خود به کشور‌های عربی همچون امارات در این آزمون مهم شرکت کنید، باید بدانید برای قبولی در این آزمون لازم است چه نمره‌ای کسب کنید؟ حداقل امتیاز لازم برای پذیرش در این آزمون‌ها بر اساس نوع رشته و کشور متفاوت است.

به طور کلی نمره قبولی در آزمون پرومتریک از ۵۰ الی ۷۰ درصد است. در جدول زیر به نمره قبولی این آزمون در برخی کشور‌ها اشاره کرد‌ه‌ایم.

نوع کشور حداقل نمره قبولی
عمان ۷۰ درصد
امارات (MOH، DHA) ۶۰ درصد
امارات (DOH) ۶۵ درصد
عربستان پرستاری ۵۰ درصد، تکنسین‌‌های پرستاری ۴۵ درصد
قطر ۵۰ درصد

همچنین در جدول زیر می‌توانید میزان نمره قبولی در آزمون‌های پرومتریک را به تفکیک رشته‌ها مشاهده کنید.

رشته‌های هدف امتیاز قبولی
ماما، پرستار عمومی،‌ پیراپزشکی پایه، تکنولوژیست آزمایشگاه، فیزیوتراپیست، تکنسین آزمایشگاه، متخصص بهداشت دندان، امدادگر، تکنسین رادیولوژی، دندانپزشک، متخصص تغذیه، دستیار دندانپزشک ۵۰ درصد
داروساز، پزشک عمومی،‌ دندانپزشک عمومی‌ ۶۰ درصد

مدارک موردنیاز برای شرکت در آزمون پرومتریک

شرکت در آزمون پرومتریک

درمورد مدارک و شرایط آزمون پرومتریک برای پرستاری، پزشکی و سایر رشته‌های این حوزه باید بدانید نیاز به مدارک خاصی نیست و شما می‌توانید تنها با داشتن پاسپورت معتبر در این آزمون شرکت کنید؛ البته توصیه می‌کنیم حتماً قبل از اقدام در این زمینه بررسی کنید که حداقل ۲ شرط زیر را داشته باشید.

زیرا در غیر این صورت حتی با قبولی در این آزمون، امکان ادامه روند مهاجرت شما وجود نخواهد داشت. این ۲ شرط مهم شامل موارد زیر هستند:

 • برخورداری از حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط با رشته موردنظر
 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی دانشگاهی به همراه ریز نمرات

توجه داشته باشید برای مهاجرت کادر درمان به کشور‌های حاشیه خلیج فارس همچون امارات، علاوه بر قبولی در این آزمون، به تأییدیه دیتا فلو و گواهی گوداستندیگ نیز نیاز خواهید داشت.

توجه داشته باشید اگر سابقه کار شما در دیتا فلو تأیید نشود، قبولی در آزمون معتبر پرومتریک هیچ تأثیری نخواهد داشت. درمورد گوداستندینگ یا گواهی حسن انجام کار باید بدانید یکی از مدارک ضروری برای مهاجرت کادر درمان به کشور‌هایی همچون امارات است که از سوی سازمان نظام پزشکی صادر می‌شود.

هدف از صدور این گواهی این است که افراد فعال در حوزه‌های پزشکی و پیراپزشکی ثابت کنند در طول دوره خدمت خود هیچ گونه سوءپیشینه‌ای نداشته‌اند. این گواهی به درخواست دانشگاه یا یکی از مؤسسات رسمی‌ خارجی صادر می‌شود و شما باید از حداقل ۶ ماه سابقه کار برخوردار باشید.

اگر نمی‌دانید دیتا فلو چیست، باید بگوییم دیتا فلو فرایندی است که به منظور ارزیابی و استعلام مدارک تحصیلی و شغلی پرستاران، پزشکان و کلیه گروه‌های پیراپزشکی جهت مهاجرت به کشور‌های عربی انجام می‌شود.

مدارک لازم برای انجام دیتا فلو شامل موارد زیر هستند:

 • اسکن پاسپورت (دارای ۶ ماه اعتبار)
 • گواهی گوداستندینگ
 • گواهی صلاحیت شغلی
 • پایان نامه هریک از دوره‌های تحصیلی
 • گواهی سوابق شغلی ۳ سال اخیر

شما باید این مدارک را در سایت‌های مربوطه بارگذاری کرده و منتظر نتیجه بمانید. درمورد هزینه دیتا فلو نیز باید بدانید از حدود ۵۰۰ دلار به بالا بر اساس تعداد مدارک و مقصد موردنظر محاسبه می‌شود.

شماره تماس مشاوره مهاجرت به امارات

هزینه آزمون پرومتریک

هزینه ثبت‌نام در آزمون‌های معتبر پرومتریک بنا به کشور مقصد و رشته تحصیلی فرد متفاوت است؛ اما به طور میانگین می‌توان گفت از ۱۰۰ الی ۳۰۰ دلار است. شما می‌توانید هزینه دقیق این آزمون در کشور‌هایی که بیشتر مورد تقاضای ایرانیان هستند را در جدول زیر مشاهده کنید.

کشور هزینه
قطر ۹۰ دلار
عمان پزشکان ۱۹۵ دلار، تکنسین‌ها و تکنولوژیست‌ها ۱۷۵ دلار
امارات متحده عربی (دبی) ۶۷۵۰ درهم

 

سؤالات متداول

۱. آیا آزمون پرومتریک در کشور ایران برگزار می‌شود؟

خیر این آزمون در ایران اجرا نمی‌شود.

۲. حداقل نمره قبولی در آزمون پرومتریک چند است؟

از ۵۰ الی ۷۰ درصد بنا به نوع رشته و کشور محل برگزاری

۳. آیا شرکت در آزمون پرومتریک ضروری است؟

بله شرکت اعضای کادر درمان در این آزمون به منظور مهاجرت الزامی‌ است.

 

مراحل ثبت‌نام آزمون پرومتریک

مراحل ثبت‌نام آزمون پرومتریک

شما به منظور ثبت‌نام در این آزمون لازم است در قدم اول به سایت آزمون پرومتریک به نشانی www.prometric.com مراجعه کنید. در ادامه باید در صفحه اصلی نام آزمونی که قصد شرکت در آن را دارید انتخاب کنید. سپس به صفحه اصلی رشته خودتان منتقل خواهید شد.

در ادامه روند ثبت‌نام آزمون پرومتریک امارات، قطر، عمان یا دیگر کشور‌ها لازم است زمان و مکان آزمون را تعیین کنید. خبر خوب این است که شما تقریباً هیچ گونه محدودیتی در این زمینه ندارید و می‌توانید بنا به صلاحدید خود زمان و محل برگزاری آزمون را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید شاید در نگاه اول ثبت‌نام در این آزمون بسیار ساده باشد؛ اما از پیچیدگی‌های خاص خود برخوردار است؛ از این رو توصیه می‌کنیم حتماً در این مسیر از مشاوران باتجربه کمک بگیرید تا ثبت‌نام شما به بهترین نحو انجام شود.

آیا می‌توان زمان و مکان آزمون پرومتریک را بعد از ثبت‌نام تغییر داد؟

از دیگر سؤالات پرتکرار داوطلبان آزمون‌های پرومتریک باید به این موضوع اشاره کنیم که آیا امکان تغییر زمان و مکان آزمون وجود دارد؟ در این باره باید بدانید می‌توانید با پرداخت هزینه‌های اندک تاریخ برگزاری و مکان آزمون را تغییر دهید؛ البته توجه داشته باشید این کار باید حداقل ۴۸ ساعت قبل از آزمون انجام شود.

توجه داشته باشید در صورت بروز بیماری و کسالت، تنها با ارائه گواهی پزشکی مبنی بر بیماری و ارسال آن برای شرکت پرومتریک، امکان لغو آزمون وجود خواهد داشت.

خوشبختانه در این شرایط مبلغ پرداخت شده به حساب کاربری شما برگشت داده می‌شود. درنهایت بعد از رفع مشکل می‌توانید مجدداً برای شرکت در آزمون ثبت‌نام کرده و درخواست دهید. برای مثال در دوران شیوع کرونا، داوطلبان می‌توانستند با ارسال نتیجه مثبت آزمایش کرونا این آزمون را کنسل کنند.

 همچنین شما می‌توانید بدون داشتن مشکل پزشکی نیز تا ۲۴ ساعت قبل از آزمون آن را برای خود کنسل کنید. البته در این شرایط بخشی از مبلغ کل که پرداخت کرده‌اید کسر شده و باقی مانده آن به حساب کاربری شما مرجوع می‌شود.

توصیه می‌کنیم حتماً به منظور اقدام برای این کار با متخصصان و مشاوران مجرب مؤسسات مهاجرتی مشورت کنید تا مشکلی به وجود نیامده و این روند به درستی طی شود.

نکاتی که باید قبل از شرکت در آزمون پرومتریک بدانید!

آزمون پرومتریک

فرقی نمی‌کند قصد شرکت در آزمون پرومتریک پرستاری را داشته باشید یا بخواهید از طریق آزمون پرومتریک پزشکی به کشور‌های مطرح جهان مهاجرت کنید، به‌هرحال لازم است از شرایط شرکت در این آزمون و نکات ضروری برای اخذ اقامت بهترین شهرهای امارات برای کار اطلاع داشته باشید.

شناخت شرایط به شما کمک می‌کند بدون استرس و با در نظر گرفتن محدودیت‌ها در این ارزیابی شرکت کرده و نتایج مطلوبی دریافت کنید؛ بنابراین پیش از برگزاری آزمون و در حین انجام آن به موضوعاتی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت دقت کنید.

حضور در محل آزمون

داوطلبان عزیز حداقل نیم ساعت قبل از شروع آزمون در محل حاضر شوید تا زمان کافی برای رسیدگی به فرایند‌های مختلف و آشنایی با محیط را داشته باشید. اگر دیر به محل آزمون برسید، نمی‌توانید در آن شرکت کرده و متأسفانه هزینه پرداخت شده نیز به هدر می‌رود.

فرایند قبل آزمون

شرکت پرومتریک به موضوع امنیت محل برگزاری آزمون‌های خود بسیار توجه داشته و تمام توان خود را جهت برقراری امنیت و آرامش در این فضا به کار گرفته است. توجه داشته باشید تمامی‌ وسایل شخصی افراد در حین حضور در محل آزمون دریافت شده و در فایلی ویژه محفوظ می‌شوند.

همچنین سرپرستان جیب‌ها، مچ پا‌ها، دست‌ها و هرگونه لوازم جانبی دیگری نظیر جواهرات، دستبند، عینک، کراوات و غیره را مورد بررسی قرار می‌دهند. علاوه بر این برای ورود به سالن آزمون لازم است کارت شناسایی عکس دار خود همچون پاسپورت را ارائه دهید.

شماره تماس مشاوره مهاجرت به امارات

نامی‌ که با آن در آزمون ثبت‌نام کرده‌اید باید با هویت اصلی شما تطابق داشته باشد. همچنین مدارک شناسایی شما باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

 • داشتن امضا
 • داشتن عکس
 • ارائه مشخصات هویت فرد با زبان انگلیسی

همچنین مدارک شناسایی باید کاملاً سالم بوده و دچار خراش، پارگی و خم شدگی نباشند که در این صورت قابل قبول نخواهند بود و ممکن است از ورود شما به محل برگزاری آزمون ممانعت شود.

در مرحله آخر نیز متقاضیان پیش از ورود به سالن برگزاری توسط دستگاه ردیاب فلز کاملاً اسکن می‌شوند.

در حین آزمون

آزمون پرومتریک

نکته مهم دیگر که باید پیش از شرکت در آزمون‌های پرومتریک بدانید این است که تمامی‌ این آزمون‌ها به شکل صوتی و تصویری کنترل می‌شوند. اگر در حین آزمون با مشکلی مواجه شدید، تنها کافی است آرامش خود را حفظ کرده و موضوع را به مسئولان آزمون اطلاع دهید.

از جمله وسایل ممنوعه‌ای که نباید در این جلسه به همراه داشته باشید، لازم است به موارد زیر اشاره کنیم:

 • لوازم برقی
 • تلفن همراه
 • کیف پول
 • دفتر یادداشت
 • نوشیدنی
 • غذا
 • کوله
 • کلاه
 • ساعت
 • دارو

همچنین اگر شرایط پزشکی ویژه‌ای دارید و مجبور به مصرف دارو، مواد غذایی یا نوشیدنی خاصی هستید، حتماً پیش از شرکت در آزمون‌های پرومتریک باید مجوز‌های لازم را دریافت کنید.

زمان اعلام نتایج آزمون پرومتریک

سؤال رایج بسیاری از متقاضیان شرکت در آزمون پرومتریک این است که نتایج این آزمون چه زمانی و به چه نحوی اعلام می‌شوند؟ در این باره باید بدانید نتایج آزمون‌های پرومتریک کشور عمان و قطر، بلافاصله بعد از پایان آزمون به صورت چاپ شده در اختیار شما قرار می‌گیرد.

اما نتایج نهایی آزمون‌های پرومتریک دبی (DHA) حدوداً ۲۴ ساعت بعد در حساب کاربری شما که در زمان ثبت‌نام ایجاد کرده‌اید بارگذاری می‌شوند.

مزایای مهاجرت کادر درمان به امارات

مزایای مهاجرت کادر درمان به امارات

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم امارات یکی از کشورهایی است که شما برای مهاجرت از طریق رشته‌های حوزه درمان، باید در آزمون رسمی پرومتریک شرکت کنید. حال ممکن است برایتان سؤال پیش آمده باشد که کادر درمان چرا باید امارات را برای کار و زندگی انتخاب کنند؟

کشور امارات یکی از کشور‌های پیشرو و موفق در زمینه اقتصادی است که با توجه به جمعیت کمی‌ که دارد، برنامه‌های بسیاری را جهت تأمین رفاه و امکانات کامل برای شهروندانش در نظر گرفته است. جالب است بدانید این کشور در سال ۲۰۲۰ حدود ۵ میلیارد درهم بودجه را به حوزه بهداشت و درمان اختصاص داد که به بهبود سطح بهداشت این کشور منجر شده است.

 اما امارات همواره با کمبود نیروی کار متخصص و کاربلد در زمینه درمان مواجه بوده است. این موضوع یک فرصت طلایی برای پزشکان و پرستاران ایرانی است که بتوانند در کشوری پیشرفته و آینده‌دار از امنیت شغلی و درآمد‌های بالا لذت ببرند.

 لازم به ذکر است متخصصان حوزه درمان در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند از ویزای طلایی امارات بهره‌مند شده و برای ۵ یا ۱۰ سال به همراه خانواده در امارات زندگی کنند.

شاید برایتان غیر قابل باور باشد؛ اما متخصصان، پزشکان و پرستاران برای دریافت ویزای طلایی امارات نیازی به مدرک زبان ندارند. علاوه بر این شما با فعالیت در این کشور مجبور به پرداخت مالیات نخواهید بود.

شما به عنوان عضوی از جامعه پزشکی می‌توانید در ابتدا اقامت ۱ الی ۲ ساله دریافت کرده و سپس با بررسی شرایط، اقامت خود را تمدید کرده یا به اقامت طولانی مدت تبدیل کنید. از دیگر مزایای مهاجرت کادر درمان به کشور امارات باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • اخذ ویزا برای همسر و فرزندان
 • خدمات درمانی رایگان
 • مسکن رایگان
 • تحصیل رایگان فرزندان (زیر ۱۸ سال)
 • نزدیکی به ایران
 • نرخ پایین تورم و ثبات اقتصادی بالا
 • امنیت فوق‌العاده بالا
 • امکانات رفاهی بی‌شمار

اخذ تابعیت امارات برای پزشکان مهاجر

تابعیت اماراتی می‌تواند به افرادی اعطا شود که توسط مقامات دولتی یا دربار سلطنتی معرفی شده‌اند. افراد واجد شرایط برای نامزدی شامل سرمایه‌گذاران و متخصصان بسیار ماهر هستند که استعدادها یا تخصص‌های ویژه‌ای را به کشور ارائه می‌دهند و شامل سرمایه‌گذاران خارجی، پزشکان و دانشمندان می‌شوند.

پزشکان باید در حوزه‌ای تخصص داشته باشند که در امارات متحده عربی تقاضای زیادی دارد، حداقل 10 سال تجربه در زمینه خود داشته باشند و عضو سازمان‌های خاص باشند. از این رو صرف قبولی در آزمون پرومتریک یا داشتن اقامت طلایی امارات نمی‌توانند شما را به شهروندی این کشور برساند.

افرادی که حداقل 30 سال در امارات اقامت داشته‌اند نیز می‌توانند تحت شرایط خاصی برای شهروندی اماراتی درخواست دهند. در عمل، اخذ شهروندی امارات متحده عربی می‌تواند یک فرایند طولانی و دشوار باشد و بنابراین اکثر پزشکان ویزای طلایی را انتخاب می‌کنند.

آیا می‌توانم در دبی پزشک ویزیت باشم؟

بله پزشکان ویزیت تحت شرایط و مقررات خاصی می‌توانند در دبی کار کنند. اداره بهداشت دبی دستورالعمل‌ها و الزامات مجوز را برای پزشکان خارجی که مایل به طبابت در این شهر هستند، ایجاد کرده است. واضح است که در این شرایط هم قبولی در آزمون پرومتریک ضروری است.

پزشکان ویزیت معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شوند: کسانی که به صورت کوتاه مدت به عنوان مشاور یا متخصص برای یک پروژه یا مأموریت خاص کار می‌کنند و کسانی که در مراکز مراقبت‌های بهداشتی در دبی برای ارائه خدمات تخصصی برای مدت محدود استخدام می‌شوند.

توصیه می‌کنیم که پزشکان ویزیت کننده یک مشاور مناسب برای درک شرایط و روش‌های خاص برای کار به عنوان پزشک در دبی داشته باشند؛ زیرا ممکن است این مقررات در طول زمان تغییر کند. اگر شما هم مایل هستید، می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی تیم ما استفاده کنید.

 

اگر مجوز پزشکی در دبی نداشته باشیم چه اتفاقی می‌افتد؟

متخصصان پزشکی که قصد دارند در شهر دبی یا هر جای امارات متحده عربی کار کنند، باید مجوز بگیرند. ما به شما کمک می‌کنیم تا با مراحل دریافت مجوز پزشکی در دبی را بشناسید و شرایط لازم برای قبولی در آزمون پرومتریک و دریافت گواهی‌های لازم را بدانید.

همچنین به شما کمک می‌کنیم تا مجوز تخصص‌های زیر را به صورت تمام وقت یا قرارداد بازدید دریافت کنید:

 • جراحان پلاستیک
 • متخصص پوست
 • جراحان گوش و حلق و بینی
 • پزشکان ارتوپد
 • متخصص بیهوشی
 • جراحان عروق
 • پزشکان دندانپزشکی
 • پزشک عمومی
 • جراح عمومی
 • جراح مغز و اعصاب
 • زنان و زایمان
 • پرستاران

پس اگر می‌خواهید بدانید که کدام یک از این تخصص‌ها بر اساس شرایط و قوانین جدید به قبولی در آزمون پرومتریک نیاز دارند، از مشاوره‌های ما در مجموعه مندوبی غافل نشوید!

مندوبی؛ همراه همیشگی شما در مهاجرت به امارات

امارات همواره یکی از بهترین و امن‌ترین مقاصد پزشکان و پرستاران برای مهاجرت شناخته می‌شود که به دلیل فراهم کردن شرایط ایده‌آل بهداشت و درمان توانسته است متخصصان بسیاری را برای مهاجرت به این کشور ترغیب کند.

اگر قصد مهاجرت کاری به امارات را داشته؛ اما از شرایط و مدارک لازم شناخت کافی ندارید، تنها کافی است با مشاوران مجرب و کاربلد مندوبی گروپ در ارتباط باشید. متخصصان ما در تمامی‌ مراحل اخذ اقامت و مهاجرت به امارات از جمله دریافت گود استندینگ، دیتا فلو، ثبت‌نام در آزمون پرومتریک و غیره همراه شما خواهند بود.

علاوه بر این می‌توانید در زمینه دریافت نمونه سؤالات آزمون پرومتریک امارات، منابع آزمون پرومتریک و همچنین تمدید لایسنس، افتتاح حساب بانکی، اخذ ویزای توریستی دبی، اخذ پاسپورت دومینیکا و سند لوشیا و دیگر موارد از مشاوره‌های تخصصی تیم مندوبی بهره‌مند شده و در سریع‌ترین زمان ممکن امور مهاجرتی خود را پیش ببرید.

سخن پایانی

آزمون پرومتریک یکی از رایج‌ترین و معتبرترین آزمون‌های سنجش دانش و تخصص افراد در رشته‌های مختلف است که در کشور‌هایی همچون امارات، قطر، عمان، ترکیه و غیره برگزار می‌شود. این آزمون یکی از الزامات مهم برای مهاجرت در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی محسوب می‌شود و قبولی در آن دغدغه بسیاری از متقاضیان است.

لازم است پیش از شرکت در این آزمون درمورد تعداد سؤالات، حداقل نمره قبولی، شرایط و هزینه آزمون پرومتریک اطلاعات کاملی داشته باشید که ما در این مطلب به طور کامل به این موارد پرداختیم.

سؤالات متداول

۱. چند بار می‌توان در آزمون پرومتریک شرکت کرد؟

هر شخص می‌تواند تا ۳ بار در این آزمون شرکت کند.

۲. آزمون پرومتریک چند سؤال دارد؟

معمولاً این آزمون شامل ۱۵۰ سؤال تستی است.

۳. زمان آزمون پرومتریک چقدر است؟

معمولاً ۲ الی ۳ ساعت

 

خدمات اصلی مندوبی گروپ
ثبت شرکت در دبی
مهاجرت به دبی 
اخذ اقامت امارات
اخذ اقامت دبی
خرید ملک در دبی
کاریابی در امارات
سرمایه گذاری در امارات
ثبت شرکت در امارات 
 ویزا برای کار در امارات 
ویزای امارات

 

سایر مقالات:

جامع‌ترین راهنمای ویزای دبی- 12 ویزای کاربردی دبی
سرمایه گذاری در امارات؛ سودآوری بالا در قطب اقتصادی خاورمیانه2023
معرفی 13 مورد از بهترین محله های دبی برای زندگی و رزرو هتل

شماره تماس مشاوره مهاجرت به امارات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *